Erasmus+ projekt Spremni za sutra II

Autor: Sanja Španić, 12. 5. 2022.

Dana 10. svibnja 2022. godine dovršene su sve pripremne aktivnosti za sudjelovanje učenika na dvotjednoj mobilnosti u Njemačkoj, u sklopu Erasmus+ projekta 'Spremni za sutra II'.

Tijekom posljednjih par mjeseci učenici su se aktivno pripremali za pohađanje stručne prakse. Pripreme su počele uvodnim sastankom koji je vodila koordinatorica projekta prof. Maja Sedlar, a na kojem su se učenici međusobno upoznali. Utvrđena su njihova prava i obveze, objašnjen je tijek pripremnih aktivnosti te su podijeljena zaduženja u vezi diseminacije projekta.
Uvodnom sastanku i svim pripremnim aktivnostima prisustvovali su i učenici s rezervne liste koji će ići na mobilnost u slučaju da netko od odabranih učenika neće biti u mogućnosti.

S kulturološkim pripremama pod vodstvom prof. Ane Hering započeto je odmah po završetku uvodnog sastanka. Učenici su upoznali državu i grad u kojem će obavljati stručnu praksu, od općih i geografskih obilježja, preko turističkih atrakcija do raznih zanimljivosti. Cilj je bio učenike upoznati sa značajnim događanjima u povijesti zemlje mobilnosti, gospodarskim podacima i trenutnim stanjem, navikama stanovnika i multikulturalnom okolinom u koju odlaze.

Nakon kulturoloških priprema, učenici su pod vodstvom prof. Ivane Dunaj vrijedno pohađali jezične pripreme iz Njemačkog jezika. Stekli su osnove za snalaženje na radnim mjestima u Frankfurtu u situacijama kada engleski jezik ne bude dovoljan.

Pripremne jezične aktivnosti iz Engleskog jezika održane su od strane profesorica Dubravke Šelendić i Martine Pehar koje su učenike motivirale na aktivno sudjelovanje i učenje.

Stručne pripreme održale su prof. Ana Lasić, Jelena Beroš i Ivana Brnada. Kroz 10 h stručnih pripremnih aktivnosti učenici su ponovili konkretna znanja koja će im trebati tijekom mobilnosti, od poslovnih funkcija tvrtke i pisane poslovne komunikacije do financijske pismenosti i komunikacijsko-prezentacijskih vještina. Zanimljivim radionicama i dodatnim sadržajima uvele su učenike u svijet rada.

Pedagoginja Silvija Glavočić završila je pripremne aktivnosti pedagoškom pripremom na kojoj su teme bile snalaženje u novim i nepoznatim situacijama, provođenje slobodnog vremena, poštivanje pravila ponašanja u smještajnim jedinicama, komunikacija s nastavnicima i mentorima, točnost u dolasku na radno mjesto i mnoge druge.

Završetkom pripremnih aktivnosti učenici se spremno i nestrpljivo vesele svim izazovima koji ih očekuju u Frankfurtu, a sudeći prema entuzijazmu s kojim su pristupili aktivnostima i pokazanoj volji i želji za novim znanjima i iskustvima, uopće ne sumnjamo da će ostvariti sve postavljene ciljeve!

Tim za projektne aktivnosti Druge ekonomske škole
Ana Naletilić, ravnateljica