Autor: Tvrtko Dujmović, 8. 3. 2016.

U četvrtak 3. ožujka 2016. u sklopu našeg projekta Zagrebačko prigorje – živi suvenir grada posjetili smo Muzej za umjetnost i obrt.

Gotovo nitko od nas nije ni slutio kakva se ljepota i bogatstvo skrivaju iza svima dobro poznatih zidova zgrade koju je projektirao Hermann Bolle. Najprije smo pogledali stalni postav muzeja koji prikazuje umjetničke i obrtničke predmete od razdoblja gotike pa sve do produkt dizajna, kao i zasebne zbirke predmeta.

Stalni postav koncipiran je poput vremeplova u kojem smo u tren prošli kroz umjetnička razdoblja, a kako bismo o svakom nešto naučili i zapamtili glavna obilježja, pobrinula se kustosica Iva Meštrović koja je i nas uključivala u svoje stručno i zanimljivo izlaganje.

Uz namještaj, jako nam se svidjela i zbirka odjeće, posuđa, ali i zvona. Jedno od njih, lijevano 1777. g., uzeto je iz Crkve sv. Mihalja u Gračanima koju smo nedavno posjetili.

U drugom dijelu našeg posjeta muzeja imali smo radionicu. Inspirirani viđenim, izrađivali smo namještaj od kartona. Osim što smo vizualizirali svoje doživljaje i bili kreativni, dobro smo se zabavili, baš kao nekad na satovima likovnog u osnovnoj školi za koje smo zaključili da nam pomalo nedostaju. Sve u svemu - bilo je to jedno edukativno, kreativno i zabavno provedeno popodne.