Autor: Tvrtko Dujmović, 30. 4. 2014.

Dana 23.04. 2014. godine učenici Druge ekonomske škole u suradnji sa OŠ Kustošija i Centom za kulturu i film " August Cesarec", proveli  su javnu tribinu u prostorijama  čitaonice  "Vladimir Nazor". Odabrane teme su: Bioindikatori -pokazatelji kakvoće vode i Biološko- kemijska analiza vode potoka Kustošaka i Jezerca.

Prema planiranim aktivnostima projekta Eko-eko za održivi razvoj  23.04. 2014. godine u suradnji sa OŠ Kustošija i Centom za kulturu i film „ August Cesarec“ provedena je javna tribina u prostorijama  čitaonice  „Vladimir Nazor“ na teme: Bioindikatori -pokazatelji kakvoće vode i Biološko- kemijska analiza vode potoka Kustošaka i Jezerca.

VODITELJICE TRIBINE: Đurđica Patafta, prof., Renata Brzica,prof., Slavica Šoštarić,prof.

OSTVARENI SU SLJEDEĆI CILJEVI:

Analiza i prezentacija  prikupljenih rezultata sa terenske nastave održane 22.03.2014. godine. Učenici su također upoznali i bioindikatore pokazatelje stanja u okolišu sa naglaskom na akvatičke ekosustave.

TIJEK AKTIVNOSTI:

1.       Fizikalno-kemijska analiza obuhvaćala je mjerenje temperature, pH, nitrata, fosfata i karbonata prisutnih na oba istraživana staništa.

OPIS AKTIVNOSTI I REZULTATI:

Učenici  OŠ Kustošija i Druge ekonomske škole održali su u prostorijama knjižnice“ Vladimir Nazor“ javnu tribinu .Obrađene su dvije teme: Bioindikatori -pokazatelji kakvoće vode, i Biološko- kemijska analiza vode potoka Kustošaka i Jezerca. Prikazan je i kratki film Eko udruge „Izvor“ o vodi i izvorištima pitke vode, te o opasnostima divljih odlagališta otpada koji direktno prijete našim vodotocima.

Održivi razvoj se mora događati tamo gdje žive ljudi, gdje kupuju, gdje imaju škole, gdje planiraju građevinsko zemljište, gdje imaju svoja radna mjesta - dakle u gradovima i općinama.

Osnovni cilj naših aktivnosti bio je probuditi svijest građana o značaju kopnenih voda i njenih životnih zajednica te mogućem narušavanju prirodne ravnoteže.

Pokazali smo životinjske organizme (bioindikatore) iz stare školske zbirke

Životinje su prisutne u vodi cijelo vrijeme, tako da će svako onečišćenje vode utjecati  i na  njih. Rezultatima su prikazane osnovne razlike između živih bića koja žive u vodama tekućicama odnosno stajačicama. Određivanje  biotičkog bodovnog indeksa jednostavna je i sveobuhvatna metoda pomoću koje možemo odrediti stupanj onečišćenja voda tekućica. Svakoj skupini životinja pridružujemo odgovarajuću brojčanu vrijednost. Životinje osjetljive na onečišćenja (npr.ličinke vodencvijeta,ličinke obalčara, virnjaci)imaju visoku bodovnu vrijednost  10, dok životinje koje podnose zagađenja imaju nisku bodovnu vrijednost  1(npr. maločetinaši) . Izračunamo zbroj pridruženih bodova te ga podijelimo sa brojem pronađenih skupina. Dobiveni biotički bodovni indeks bio je 7,2 na području gornjeg toka potoka Kustošaka. Prema dobivenom rezultatu, gornji  tok potoka Kustošaka   svrstavamo u II klasu odnosno  slabo onečišćene vode. Fizikalno-kemijska analiza vode pokazuje: temperatura, potok 110C,bara 140C,pH potok pH=5,bara pH= 6,5, nitrati ,potok 0mg/L bara 0,25mg/L, fosfati, potok 0mg/L bara 0mg/L i karbonati , potok -tvrda voda,bara -meka voda .

Ličinke vodencvijeta                                                        Ličinka obalčara

Svaka duža i značajnija promjena kvalitete vode ima za posljedicu promjenu sastava životinja koje u njoj borave, odnosno životinje koje su osjetljive na različita onečišćenja ,nestati će sa toga staništa, a zamijeniti će ih manje osjetljivi organizmi. Biljni i životnjski organizmi indikatori su stanja u okolišu.

Na javnoj raspravi zaključili smo:

u Kopnene su vode ugrožene zbog razvoja industrije i intenzivne poljoprivredne proizvodnje.

u Nastaju promjene sastava životnih zajednica u vodi.

u Zbog različitih onečišćenja nestaju pojedine osjetljive životinjske  vrste u potocima .

u Svatko od nas svojim stavom i ponašanjem može doprinijeti zaštiti prirode.

Zahvaljujemo ravnateljici knjižnice „Vladimir Nazor“ koja nam je ustupila prostorije i omogućila organizaciju tribine.

Posebno zahvaljujemo učenicima OŠ Kustošija i voditeljici Đurđici Patafta,prof.,te Slavici Šoštarić,prof. i Centru za kulturu i film „August Cesarec“  na dosadašnjoj  uspješnoj suradnji.