Od žute šume Risnjaka do krašićkih bombona

Autor: Luka Tatomir, 24. 11. 2023.

Odredišta naše ovogodišnje školske terenske nastave bile su tri lokacije Lijepe Naše – Nacionalni park Risnjak, grad Karlovac i župa Krašić.

U jutarnjim smo se satima 24. listopada 2023. uputili prema sjeverozapadnom dijelu Gorskog kotara i našoj prvoj planiranoj lokaciji – Nacionalnom parku Risnjak, jednom od osam nacionalnih parkova u Republici Hrvatskoj.

Po dolasku na Risnjak vodiči su nas podijelili u manje skupine i upoznali s rendžerima koji su nas proveli prekrasnom poučnom stazom Leska te nam ispričali o flori i fauni Nacionalnog parka Risnjak. Nakon četiri kilometra prave jesenske šetnje i uživanja u pogledu na žute krošnje vratili smo se na početnu točku spremni za sljedeće odredište – grad Karlovac.

Vodiči su po dolasku u grad učenicima ispričali o povijesnoj važnosti Karlovca, njegovom zanimljivom tlocrtu u obliku zvijezde te četirima rijekama na kojima je grad izgrađen. Učenici su prošetali Šetalištem doktora Franje Tuđmana te razgledali najpoznatije znamenitosti u središtu grada, kao što su Gradsko kazalište "Zorin dom" i Glazbeni paviljon. U Karlovcu su učenici imali vrijeme za međurazredna upoznavanja, druženja i slobodne aktivnosti.

Završni dio terenske nastave obilježio je doček učenika i nastavnika na glavnom krašićkom trgu. Oko četiristo učenika naše škole posložilo se na prostrane stepenice ispred crkve Presvetog Trojstva u Krašiću te fotografiralo s vlč. Ivanom Vučakom, ravnateljicom i svojim nastavnicima. Velečasni Vučak pozvao nas je u crkvu i održao kratko predavanje o životu i djelu blaženog kardinala Alojzija Stepinca. Predavanje je završilo molitvom kojom se molilo da se blaženi Alojzije Stepinac što prije proglasi svetim.

Učenici su imali priliku razgledati i obnovljeni Spomen-dom bl. Alojzija Stepinca i vidjeti predmete koji su mu pripadali.
Budući da je Stepinac u krašićkoj povijesti ostao zapamćen i po svojoj blagosti prema djeci, koju je često darivao bombonima, djeca su mu nadjenula nadimak "Isus s bombonima". Velečasni Vučak ispričao je učenicima tu crticu, prigodno ih počastio  bombonima i zahvalio na dolasku.

Iako pomalo umorni, s terenske smo se nastave, osim s pokojim suvenirom, vratili i s puno lijepih dojmova i trajnih uspomena.