NOĆ KNJIGE U DRUGOJ EKONOMSKOJ

Autor: Ana Naletilić, 6. 5. 2015.

Svjetski dan knjige i autorskih prava obilježava se 23. travnja svake godine kao simboličan datum u svjetskoj književnosti jer su toga dana 1616. godine umrli Miguel de Cervantes i William Shakespeare te se sama zamisao zasniva na katalonskom običaju darivanja knjiga i ruža na dan Svetog Jurja.

Republika Hrvatska se proslavi svjetskog dana knjige pridružila 2012. godine, od kada se u našoj zemlji organizira prigodna manifestacija nazvana Noć knjige. Ove školske godine manifestaciji se pridružila i naša škola.

Tim je povodom nakladnička kuća „Znanje“, s ciljem promoviranja kulture čitanja te promicanja ljubavi prema knjizi, čitanju i književnom stvaralaštvu među mladim naraštajima, organizirala natječaj za kratku priču pod nazivom „Ja sam pisac“ za učenike Druge ekonomske škole i IX. gimnazije.

Naši učenici sudjelovali su na natječaju s ukupno prijavljenih 27 kratkih priča, a tako velikom odazivu zasigurno su pridonijeli i naši profesori hrvatskog jezika koji su poticali i motivirali učenike. Nakladnička kuća „Znanje“ po tri najbolja pisca iz svake škole obilno je nagradila prigodnim poklon paketima knjiga, a ujedno je i školama donirala pakete knjiga svojih izdanja.

Najbolju kratku priču Druge ekonomske škole  „Mi smo ubojica“ napisala je učenica Patricija Gubić, II.c razred kojoj ovom prilikom čestitamo!!! Također čestitamo učenici Emi Marijanović, I.e razred za osvojeno drugo mjesto s pričom „Prokletstvo obitelji Nordstrom“, a ujedno i učeniku Karlu Kvesiću, III.f razred za osvojeno treće mjesto s pričom „Potraga“! Valja reći da su urednici „Znanja“, među ostalim pričama, posebno istaknuli priču „Bojiš li se mraka“ učenice Klaudije Košpić, III.f razred, koju su usporedili s „miss personality“ na izborima ljepote.

Svi zainteresirani odličnu i zanimljivu priču naše pobjednice, učenice Patricije Gubić mogu pročitati na facebook stranici „Znanja“.